advert2.jpg
 

„A Báthoryak” címmel nyílt időszaki kiállítás Sárospatakon az MNM Rákóczi Múzeumában

A 2022. október 6-án megnyílt időszaki kiállítás a magyar történelemben jelentős szerepet játszott család emlékanyagából válogat, s bemutatja legfontosabb személyiségeit.

A kiállítást Dr. Virágos Gábor a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese nyitotta meg. Ő és a vendégeket köszöntő Dr. Tamás Edit, az MNM Rákóczi Múzeumának igazgatója is hangsúlyozta a Magyar Nemzeti Múzeum nyírbátori Báthori István Múzeuma jelenleg zajló felújításának jelentőségét.

A sárospataki kiállításra jelentős tárgyanyag érkezett a nyírbátori múzeumból: Báthori István vajda síremlékének töredéke, reneszánsz láda és székek, neoreneszánsz pad, kőfaragványok, Báthory Gábor levele, a hagyomány által Báthory Gáborhoz, illetve Bethlen Gáborhoz kötött díszszablyák, a hagyomány szerint Báthory Gábor öltözetének ékszerei (forgó, menteöv, mentekötő és gombok) és kályhacsempe. Báthory István erdélyi fejedelem és lengyel király képét a Báthory István Katolikus Általános Iskola, Gimnázium és Szakgimnázium kölcsönözte ugyancsak Nyírbátorból.

A nyíregyházi Jósa András Múzeum gyűjteményéből került a sárospataki kiállításra Dienes János két festménye a két nyírbátori templomról, a Báthory címeres vörösmárvány kőfaragvány és egy reneszánsz szék. Érkeztek műtárgyak a Magyar Nemzeti Múzeumból, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára és Információs Központjából, a Váci Püspökségtől, a Tiszántúli Református Egyházkerület Közgyűjteményeiből, a Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményeiből, a Sárospataki Római Katolikus Egyházi Gyűjteményéből, de helyet kaptak az MNM Rákóczi Múzeuma különlegességei is. Látható többek között öt Báthori-címerkő: Nógrád várából, Vácról, Ecsedről, Nyírbátorból. A sárospataki kiállításon van Dr. Virágos Gábor nyírbátori ásatásának csúcslelete, a címerpajzsos hatalmas sarokcsempe. Beleolvashatunk Bonfini híres művének a kenyérmezei csatát leíró soraiba. Cicero kötete Báthori Miklós váci püspök könyvtárát, a Vizsolyi Biblia a család reformátussá lett ecsedi ágát idézi. Bemutatunk Báthory István lengyel királyt dicsérő kötetet, Báthory Zsófia adományából kiadott „Három szép imádságos könyvecské”-t. Utóbbi a katolizált fejedelemasszony öröksége, miként a Rákóczi-család katolikussá válása. Erre utalva került a kiállításba a felsővadászi Rákóczi miseruha is.

 

A szövegben váltakozó „Báthori” illetve „Báthory” írásmód, nem figyelmetlenség. Előbbi az 1317-ben két ágra szakadt család ecsedi ágára, utóbbi a somlyai ágára használt írásmód. A család korai alakjainak nevét „Bátori” alakban írjuk.

 

Kezdetben az ecsedi Báthoriak számítottak rangosabbaknak, ők viseltek magasabb tisztségeket.

Ecsedi Báthori (II.) István (1430-1499) országbíró, erdélyi vajda több hadjáratot vezetett a törökök ellen. Részt vett a kenyérmezei csatában, ahol Kinizsi Pállal együtt 1479-bengyőzelmet aratott.

Testvére, Báthori (II.) Miklós (1435? – 1506) váci püspök a humanizmus jeles magyar képviselője, reneszánsz udvara a művészetek fellegvára volt.Nógrádi várát itáliai építész tervei alapján bővíttette, erődítette.

Ecsedi Báthori (III.) István (1480-as évek közepe – 1530) idejében készült el a nyírbátori templom, amelynek berendezését, híres stallumát annak feliratai szerint ő és két testvére, György főlovászmester és András szatmári és szabolcsi főispán készíttette.

Báthori (V.) István (1555-1605) szülei a kálvinizmus buzgó támogatói voltak. Udvara az országrész legjelentősebb szellemi központja, európai műveltségű humanisták és prédikátorok vették körül. Támogatta a Vizsolyi Biblia kiadását. Gyermekei nem lévén unokatestvére, somlyói Báthory István árváit – köztük Báthory Gábor későbbi erdélyi fejedelmet – fogadta örökbe. Halálával kihalt a Báthoriak ecsedi ága. Hatalmas vagyonát a somlyói Báthory-gyermekek örökölték.

A Báthoryak somlyai ága adta Erdély fejedelmeit. Báthory Istvánt (1533-1586)János Zsigmond halála után 1571-ben választották Erdély fejedelmévé. Személyében katolikus fejedelem került a nagyrészt protestáns Erdély élére. 1576-ban lengyel királlyá választották. Egy évtizedes uralkodását a lengyel történelem egyik legsikeresebb időszakának tartják. Mielőtt távozott Erdélyből, a fejedelemség élére vajdaként bátyját, Báthory Kristófot (1530-1581) nevezte ki. Testvére halála után unokaöccsét jelölte ki a tisztségre. Somlyai Báthory Zsigmond (1572-1613)uralkodását – mely egybeesett a tizenöt éves háború küzdelmeivel – háborús dúlások, zavaros közállapotok jellemezték. Az 1608-ban megválasztott Gábor (1589-1613) a Báthory-család utolsó fejedelme. Gyámapja hatására tért kálvinista hitre. Rákóczi Zsigmond lemondását követően szerezte meg Erdély trónját. Négyesztendős uralma Erdélyt bizonytalanságba taszította. Halála után, András (1597-1637) nevű testvére a Báthory-család utolsó férfi tagja. Az ő leánya, Zsófia (1629-1680) lett II. Rákóczi György erdélyi fejedelem felesége. Az Ő unokája II. Rákóczi Ferenc, aki Emlékirataiban felidézte családja Báthory örökségét.

A kiállítás 2023. október 30-ig várja a látogatókat.

 

Dr. Tamás Edit

Fotók: Gombos Levente

Kedves Látogatók!

 
A Magyar Állam támogatásával megkezdődik az MNM Báthori István Múzeuma teljes körű felújítása.
Az intézmény 2022. április 7-től nem fogad látogatókat!
A felújítás eredményeként várhatóan 2024. közepén egy modern kiállítótérben, megújult kiállításokkal várjuk Önöket, addig az online térben legyünk kapcsolatban!
Megértésüket köszönjük!
Báthori Gábor
Igazgató
Copyright © MNM Báthori István Múzeuma! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise